piątek, 8 kwietnia 2011

Śladami rodziny Reszków - pałac Nieznanice

Dzień był dość pochmurny, wietrzny, ale bardzo ciepły. Weekend majowy właśnie się zaczął, więc z rodzicami postanowiliśmy ruszyć w teren. Całkiem niedawno wpadł nam w ręce artykuł dotyczący znanej niegdyś rodziny śpiewaków operowych - Reszków. Znaleźliśmy wskazówki, gdzie można szukać śladów ich świetności i postanowiliśmy je wykorzystać. Tak trafiliśmy pod bramę zielonego pałacu w Nieznanicach. Początkowo wydawało się, że obejdziemy się ze smakiem, bo brama była zamknięta . Obecnie w pałacu jest restauracja i hotel, więc obawialiśmy się, że dla przypadkowych przejezdnych nie ma doń wstępu. Na szczęście gospodarze są bardzo życzliwi i wpuścili nas na teren pałacu. W pięknie odrestaurowanych wnętrzach towarzyszyły nam dwa  przyjazne, wręcz rozpieszczone boksery.


Nie udało nam się zobaczyć wszystkich ciekawych zakątków, bo zakłócilibyśmy spokój hotelowym gościom, ale może innym razem obejrzymy Salę Kominkową, Sowią, czy Pomarańczową. Spacer wokół pałacu wprowadził nas w błogostan. Jedynie świergot ptaków ukrytych w gałęziach starych drzew przerywał chwilami spokój wczesnego popołudnia. W pobliżu pałacu jest dość spory staw, a obok stawu stoi nowy pawilon hotelowy. Więcej zdjęć pałacu.

Pałac przez jakiś czas był w rękach rodziny Reszków, którzy odkupili go od niemieckiej rodziny Wunsche. Obecnie jego właścicielką jest Elżbieta Lubert, która kupiła pałac wraz z mężem Gerardem Weydmannem w 1997 roku. Oni odremontowali pałac i doprowadzili do porządku otaczający park oraz otworzyli w pałacu restaurację i hotel. Więcej informacji o pałacu można przeczytać na stronie: http://www.nieznanice.pl/.  Nieznanice odwiedziłam w maju 2010 roku.
AK

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz