wtorek, 15 lutego 2011

Obrazki z notatnika - W mieście polskiego króla

"Drezno. Potężne, bulwiaste, ociężałe budowle. Bogate w ornamenty. Tłoczą się ciasno jedna obok drugiej, ocierają się plecami, depczą wzajem po palcach. Nieudolnie wciągają spasłe brzuchy. Kapiące nadmiarem treści. Żądne nieustannego podziwu. Pragnące wielkiej przestrzeni. Zabiegają o każde najlżejsze westchnienie. Wielkie piękno wtłoczone w ciasną sukienkę.

Zwinger. Nieskończone korytarze przedmiotów. Drogocennych. Błyszczących. Oślepiających kunsztownym pięknem. Zapierających dech w piersiach. W swym trwaniu - bezużytecznych."

Kraczkowa, wrzesień 2007
AK

 

wtorek, 8 lutego 2011

Obrazki z notatnika - Kołysanka

"Szara mgła otula wzgórza. Domy toną za zasłoną wody. Mżawka niepozorna moczy skutecznie do ostatniej nitki. Poi spragnioną ziemię. Rozmacza tłuste grudy ziemi. A tam na łące dziewczyna tańczy. Wiruje wokół własnej osi. Wiatr ma we włosach. Bose stopy muskają zroszoną trawę. Zmoczona sukienka nie chroni przed zimnem. Tańczy nieustannie. Uśmiech opromienia jej twarz. Radość wprost tryska z każdego gestu. Spokojne ruchy starannie układają się w rytm niesłyszalnej melodii serca. Dłonie głaszczą niewidzialne motyle. Szybciej, wolniej ciało się kołysze. To sen już idzie, sza..."

Kraczkowa, sierpień 2007
AK


czwartek, 3 lutego 2011

Obrazki z notatnika - Zagubieni

"Takież bogactwo różnych odcieni dobra i zła. Ileż niewyczerpanych pomysłów, odmian. Wciąż nowe rodzaje, ciągłe przekraczanie granic. Dążenie. Do bycia lepszym, innym, zauważonym. Świadomie lub nieświadomie. Perfidnie lub bezmyślnie. Wyobraźnia nie znajduje końca. Ten pęd, bieg donikąd. Do tego co ma nas uczynić szczęśliwymi. Zagubieni w "byciu człowiekiem". Tacy odmienni i samotni. Tak nas wiele w tłumie. Obcych. Nierozumiejących i nierozumianych. Mówimy wiele, lecz nie rozmawiamy. Zgadujemy swe myśli, rozszyfrowujemy półsłówka, dorabiamy całe ideologie. Zasypujemy się kłamstwami. Przemilczamy prawdę. Błądzimy we własnoręcznie utkanym labiryncie. Zapomnieliśmy gdzie jest wyjście."

Częstochowa, lipiec 2007 
AK


środa, 2 lutego 2011

'The Best of Poland' - wystawa z pasją

Wystawa zbiorowa fotografii 'The Best of Poland' już od kilku miesięcy krąży po Polsce i cieszy się dużym zainteresowaniem. Pomysł wystawy powstał na forum fotograficznym FotoGrupa.pl. Takie były początki inicjatywy:

"Najpierw było zauroczenie. Zachłystnięcie się magią obrazka stanowiącego wycinek otaczającej nas rzeczywistości, magią patrzenia przez wizjer aparatu. Potem przyszło wyszukiwanie kolejnych, coraz to lepszych, coraz ciekawszych kadrów, ułamków życia. Tak zrodziła się pasja fotografowania. Pasja wstawania przed wschodem słońca, czekania na złotą godzinę, nieustannego polowania na światło. Pasja wychwytywania tego co niewidzialne gołym okiem – ukrytych emocji na twarzy, zapomnianego piękna architektury. Wynajdywania niezwykłych form, wyczekiwania godzinami na odpowiedni moment, na przelatującego ptaka, przechodzącego właśnie w tym miejscu człowieka, po to by stworzyć niepowtarzalne zdjęcie. Pasje nie lubią samotności, dlatego grupa miłośników fotografii postanowiła utworzyć przestrzeń, gdzie mogliby się podzielić z innymi swoim doświadczeniem i własną twórczością. Tak powstała FotoGrupa – portal fotograficzny, który skupia około setki fotografów. Tu zamieszczają swoje zdjęcia, rozmawiają ze sobą na różne tematy i umawiają się na kolejne plenery fotograficzne. Po pewnym czasie członkowie FotoGrupy dojrzeli do tego, by podzielić się swoją twórczością i zaprezentować ją szerokiej publiczności. Tak powstał pomysł zorganizowania ogólnopolskiej wystawy „The Best Of Poland – Polska okiem FotoGrupy”, która ma odwiedzić kilkanaście miast. W wystawie bierze udział około 50 fotografów, którzy prezentują w sumie blisko 200 zdjęć poświęconych Polsce. W każdej fotografii autorzy wycisnęli niepowtarzalne piętno, swoje własne spojrzenie na rodzinny kraj. A Polska to nie tylko architektura i piękne krajobrazy. To także ludzie, którzy w niej mieszkają, pracują, starają się szczęśliwie żyć. To ogrom przyrody - roślin, zwierząt małych i dużych. To również piękno tego co przeminęło, upadłych zakładów, ruin fabryk, zaniedbanych kamienic. To wszystko można zobaczyć na wystawie fotografii „The Best Of Poland – Polska okiem FotoGrupy”."

W międzyczasie FotoGrupa się rozleciała, ale dzięki samozaparciu kilkunastu osób idea wystawy przetrwała.  Pierwsza wystawa miała miejsce w Miejskim Domu Kultury w Mikołowie we wrześniu 2010 roku. To był dopiero początek podróży... W listopadzie wystawa wylądowała w Gmachu Agory w Warszawie. Z końcem listopada powędrowała do Olecka, gdzie wisiała do 3 grudnia w Ośrodku Szkolno-Wychowawczym dla Dzieci Głuchych. Zaraz potem wystawa ruszyła w drogę do Sosnowca i tam zdjęcia można było podziwiać w Miejskim Domu Kultury Kazimierz do 26 grudnia. Kolejny etap to wizyta w Łodzi, gdzie wystawa zawisła 18 stycznia 2011 w Galerii Biblio-Art Politechniki Łódzkiej. Zdjęcia można tam wciąż oglądać do 6 lutego. Zdjęcia relacjonujące przebieg całej wędrówki można obejrzeć w Kronice Wystawy.

Wkrótce cała wystawa ruszy w dalszą drogę, tym razem do Dąbrowy Górniczej. Zdjęcia będą wisieć w Pałacu Kultury Zagłębia. Wernisaż jest zaplanowany na 19 lutego o godzinie 18.00. W kolejce czekają jeszcze Częstochowa (marzec 2011), Wrocław (czerwiec 2011), Grodzisk Mazowiecki, Szklarska Poręba lub Świeradów, Nowy Wiśnicz.


FotoGrupa już nie istnieje, ale pasja i nawiązane przyjaźnie okazały się dużo silniejsze od różnych antagonizmów. Wkrótce większość autorów będzie można znaleźć na nowo tworzonym portalu fotograficznym Fotoazyl.
AK